İstanbul metrosunun yeni logosu!

Son yıllarda tasarım trendi haline gelen ‘flat design’ akımı özellikle büyük şirketlerin logo tasarımlarını etkilemeye devam ediyor. En son gözüme çarpan yenilenme İstanbul metrosunda oldu. Bu tür güncellemelerden sonra  genelde bir önceki haliyle kıyaslanmalar olur ve aradaki fark tatmin eder veya etmez. Bu yeni tasarımda da önceki haline nazaran flat çizgiler tatminkar edici görünüyor. Daha yenilikçi bir tasarıma bürünmeye çalışan İstanbul metrosu belki gerçekten sade ve güzel bir logo. Fakat bu tasarımı yapanların ve yaptıranların daha geniş bir bakış açısıyla yaklaşmaları beklenir. En azından yarım saat ayırıp kısa bir research yapılsaydı aynı logonun çok küçük farklarla Bulgaristanda Sofia metrosunun kullandığı net bir şekilde görülebilirdi. Belki bu konuda asıl tartışılması gereken bu logoyu ”kopyalayan” değil, onay verenler olmalı. Çünkü yıllarca bir şehrin belediye başkanlığını yapan kişinin Bulgaristana resmi ziyaretlere vb. durumlar için gidip görmüş olması çok büyük bir ihtimal. 

metro-logoları

Yukarıdaki görselde her iki logonun kullanıcı nezdinde bir birinin aynısı olduğu çok aşikar. Aradaki renk farkı ve aşağı tarafı gösteren alttaki okun bitiş açıları ne yazık ki işi kurtaracak nitelikte değil. Sofia Metrosunun logosu İstanbul Metrosunun logosu ile aynı diyebilmek yetmiyor,  neredeyse tıpatıp aynı dememek elde değil. Yine bir başka şirket EstampaVision ise şu logoya sahip olduğunu internette kısa bir araştırma ile gördüm:

logo

 

Kısa bir araştırma sonucunda anlıyoruzki bir işe başlamadan önce kafayı biraz kaldırmak gerekiyor. Kimler neler yapmış diye bir merakta olmak yada logo kullanıma başladıktan sonra meraklıların araştırmaları sonucundaki çıkacak eleştirilere aldırış etmeden boşvermek!..