UX-UI Tasarımcının Mac’inde yüklü olması gereken 5 yazılım

Bir projeye başlandığında araştırma ve eskiz aşamasından sonra ortaya çıkan fikirleri dijital ortamda nasıl uygulanacağı her zaman söz konusu olmuştur. Genelde bir çok tasarımcının hata yaptığı yerlerden biriside tam olarak burasıdır. Dijital ortama nasıl aktaracağı konusunda çıkış yolu bulamadığı zamanlarda ortaya çıkardığı fikrinden kırpmaya başlar ve proje kişinin yapabilecekleri ile sınırlanmış olur. Ama kullanıcı nezdinde bu durumun hiçbir önemi yoktur. Kullanıcı her zaman en güzeli görmek ister.

UX-UI tasarlanma ve geliştirme aşamalarında da bu durum çokca yaşanan bir gerçektir. Çözümü ise çok basit. İyi bir ekip çalışması. Bir tasarımcı, infografik, web tasarım, 3d modelleme, animasyon vb bir çok konudan anlayabilir. Fakat işin mutfağına girip hepsinden yapmak için enerji sarf ettiğinde çıkan ürünlerin genelde çok lezzetli olmadığı çok net bir şekilde görülebilir. Amerika, İspanya gibi bu alanda gelişmiş ülkelerde bu tip tasarımcılar genelde profosyonel şirketlerini kurarlar ve ekip dahilinde en iyisi arayışında olmaktan vazgeçmezler.
Peki iyi bir ekip olmak yeterli mi? iyi bir ekibin çantasında bulunması gereken en önemli demirbaşları şu şekilde sıralayabiliriz.

1 Sketchapp

sketch-software

Sketch, Bohemian Coding tarafından geliştirilen ve şu an, Apple, Facebook, Dropbox, Twitter ve bunlar gibi bir çok şirketin kendi uygulamalarını tasarlamak için kullandığı bir UI/UX tasarım programıdır.Biz ismini yeni duymaya başlamız olmamızın yanısıra Photoshop’a tercih edemesekde, Apple tarafından 2012 Tasarım Ödülü’ne layık görülmüştür. Ardından 2014’ün Best of listesine girmeyi başarmış UX-UI konusuna biçilmiş bir kaftandır.

 

2 Craft

3 Invision

4 Zeplin

5 Trello